Abone Ol

Hormon tedavisi olmak ya da olmamak; işte bütün mesele bu!

Alise Jones-Bailey, MD

Alise Jones-Bailey, MD

Fonksiyonel Tıp Uzmanı - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yazıyı Paylaş

Menopoz döneminde hormon tedavisi olmalı mı olmamalı sorusunun yanıtlarını inceleyelim.

Bir Fonksiyonel Tıp Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak kendimi, geleneksel tıbbi uygulamalar ve bütünsel yaklaşımlar arasındaki kesişme noktasında buluyorum; özellikle de Hormon Replasman -destek- Tedavisi (HRT) hakkında hastalarımla tartışırken. Bu destekler genelde estradiol, progesteron ve testosteron karışımı olur. Menopoz yönetiminde gelişmekte olan bu manzarada, HRT’ye başvurup başvurmama sorusu, kişiselleştirilmiş bir yaklaşım gerektiren nüanslarla doludur.

HRT perspektiflerinin evrimi

Mesleki deneyimim boyunca, HRT konusundaki değişen bakış açılarını gözlemleme fırsatı buldum. Başlangıçta, özellikle 60 yaşın üzerindeki kadınlar için HRT’nin potansiyel kardiyovasküler faydalarına odaklandık. Ancak, araştırmalar genişledikçe, HRT’nin rolünün kalp hastalığı önlemede değil; sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi vazomotor semptomları (VMS) ve menopozun genitoüriner sendromu (GUS), yani vajinal kuruluk, rahatsızlık ve idrar sorunlarını ele almakta olduğu açıkça ortaya çıktı. Bunlara ek, menopoz ile başlayan saç dökülmeleri, hafızada zorlanma, enerji kaybı, uyku problemleri gibi daha birçok işleve de destek verdiği gözlenmektedir.

 

HRT’nin karmaşıklıkları arasında yol almak

2022’de, Kuzey Amerika Menopoz Derneği tarafından yayınlanan, küresel olarak desteklenen durum bildirisinde HRT’nin; VMS, GUS tedavilerinde ve osteoporozu önlemede etkili olduğunun altı çizildi. Ancak bir Fonksiyonel Tıp uzmanı olarak, HRT’nin yararları ve riskleri arasındaki hassas dengeyi çok iyi biliyorum. Bu riskler arasında kan pıhtıları, felç, safra taşları ve özellikle meme kanseri yer alır. HRT ile ilişkilendirilen meme kanseri riski; terapinin türü, dozu, uygulama yolu ve terapiye başlama zamanına bağlı olarak değişkenlik gösteren karmaşık bir durumdur.

 

Fonksiyonel tıp yaklaşımıyla karar alma

Hastalarımla HRT’yi konuşmalarımızda kişiselleştirilmiş bir yaklaşım üzerinde duruyorum. İşte onlara rehberlik ettiğim noktalar:

Artıları ve eksileri: İlk olarak, dikkatlice faydalarını ve risklerini karşılaştırıyoruz. Şiddetli menopoz belirtilerini hafifletme ve kemik kaybını önleme ihtiyacını, kişisel ve aile tıbbi geçmişlerini göz önünde bulundurarak değerlendiriyoruz; özellikle de meme kanseri konusunda.
Derinlemesine konsültasyon: Hastanın sağlık geçmişi, yaşam tarzı ve endişelerini detaylıca inceleyen bir yöntemi benimserim. Bu da onların kendilerine has profilleriyle uyumlu bir tedavi planı oluşturmamı sağlar.
Hormon tedavilerini inceleme: Farmasötikten bioidentik ve bitki bazlı seçeneklere kadar çeşitli hormon tedavilerini araştırıyoruz. Her birinin, bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak avantajları ve uygunluğu vardır. (Farmasötik, ilaçlarla ilgili bilimi ve teknolojiyi ifade eder; ilaçların geliştirilmesi ve üretilmesiyle ilgilenir. Bioidentik, vücuttaki doğal hormonlara kimyasal olarak benzer olan sentetik hormonları ifade eder.)
Doğru uygulama yöntemini seçmek: Krem, jel, pellet, vajinal krem veya hormon bandı gibi farklı hormon uygulama yöntemleri arasında seçim yapmak önemlidir. Biz her zaman etkinlik ve kullanım kolaylığına odaklanırız, tabii aynı zamanda riskleri en aza indirecek olan yöntemi tercih ederiz.

Sağlıklı bir menopoz dönemi için…

Günümüzün menopoz deneyimi, önceki nesillerden çok farklı. Kadınlar sadece daha uzun yaşamıyor; aynı zamanda cinsel, sosyal ve iş yaşamı alanlarında eskiye nazaran çok daha aktifler. Bu durum, sadece belirtileri kontrol etmekle kalmayan, aynı zamanda genel yaşam kalitesini artırmaya odaklanan bir menopoz yönetimi yaklaşımını da beraberinde gerektirir.

 

Bütünsel yaşam tarzına vurgu

Fonksiyonel tıpta, bütünsel bir yaklaşıma odaklanıyoruz. HRT’nin yanı sıra, beslenme, fiziksel aktivite, stres yönetimi, yeterli uyku ve kendine bakımın önemini vurguluyorum. Buradaki amaç, vücudun doğal süreçlerini ve genel sağlığı artıran bir denge yaratmaktır.

 

Bilinçli seçimler önemli 

Her kadının menopoz yolculuğu kendine özgüdür. Bir Fonksiyonel Tıp Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak benim rolüm her hastaya, bu süreci özgüvenle ve sağlıkla geçirebilmesi için gereken tüm bilgi ve desteği vermektir. HRT’yi tercih edip etmeme kararının son derece kişisel olduğunu ve bu kararın, genel sağlığınız ve yaşam tarzınız üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasıyla verilmesi gerektiğini unutmayın.

Menopoz yolculuğunuzda bilinçli ve güçlendirici seçimler yapmanız dileğiyle!

Yazıyı Paylaş

Okumaya devam et…

Çok yönlü bir element; hidrojen!

Hücrelerin gençleşmesini destekleyen hidrojen aynı zamanda, DNA’yı onarıyor, enerji üretimini artırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Sağlıklı ve daha genç bir yaşamın anahtarını sunan bu küçük ama büyük etkiye sahip element radarımızda!

Devamını oku »

Yasal Uyarı
Web sitemizdeki bilgiler ve beyanlar kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışınız. İçeriklerde EMC Medya Yayıncılık Ticaret Ltd. Şti.’nin, araştırmacılarının, danışmanlarının ve yazarların / bilim insanlarının hazırladığı bilimsel çalışmalar ve kamuya açık yayınlardan derlemelerle elde edilen veriler, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. Metinlerimizde tanı yahut tedaviye ilişkin sağlık beyanları yer almamaktadır.

Longevilab'e Abone Ol

Haber bültenimize abone olun ve güncel kalın.