Abone Ol

Ergenlerde esrar kullanımının zararları

Ayık Kafa 10. podcast’inin konuğu Bağımlılık Psikiyatristi Dr. Marc J. Fishman. Dr. Fishman, üç farklı alanda çalışıyor: Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü öğretim üyesi, Maryland Treatment Centers klinik direktörü ve Amerikan Bağımlılık Tıp Derneği/American Society of Addiction Medicine (ASAM) bünyesinde yardımcı editör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Paylaş

Ayık Kafa'nın Bu Bölümünde

“Ergenlerde esrar kullanımının zararları” adlı podcast’te; özellikle ergen bağımlılığı alanında uzmanlaşmış olan Dr. Fishman esrar kullanımının, en az alkol ya da diğer uyuşturucular kadar dikkat edilmesi gereken bir konu olduğuna dikkat çekiyor. En büyük yanılgınınsa esrar kullanımının zararının az olduğu algısı olduğundan bahsediyor.

00:00 – 02:25 Giriş
02:25 – 11:15 Esrar kullanımıyla ilgili yanlış bilinen gerçekler.
11:15 – 15:31 Esrar kullanımının ergenlerin ve genç yetişkinlerin beyin gelişiminde verdiği zararlar.
15:31 – 17:50 Ergenler ve genç yetişkinlerde esrar kullanımının bağımlılığa dönüşme oranları.
17:50 – 19:55 Esrar kullanımının ergenlerin psikolojisinde yarattığı etkiler.
19:55 – 25:09 Günümüzde kullanılan esrarın içeriğinin geçmişe göre farkları ve bu farkın sağlık üzerindeki zararları.
25:09 – 31:39 Esrar ve psikiyatrik bozukluklar arasındaki bağ.
31:39 – 43:14 Ebeveynlere madde kullanım bozukluğu yaşayan çocuklarına karşı yaklaşım önerileri ve ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken davranış değişikliği unsurları.
43:14 – 45:51 Kapanış

Dr. Marc J. Fishman
www.marylandtreatment.org

Yasal Uyarı
Web sitemizdeki bilgiler ve beyanlar kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışınız. İçeriklerde EMC Medya Yayıncılık Ticaret Ltd. Şti.’nin, araştırmacılarının, danışmanlarının ve yazarların / bilim insanlarının hazırladığı bilimsel çalışmalar ve kamuya açık yayınlardan derlemelerle elde edilen veriler, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. Metinlerimizde tanı yahut tedaviye ilişkin sağlık beyanları yer almamaktadır.

Longevilab'e Abone Ol

Haber bültenimize abone olun ve güncel kalın.