Abone Ol

Wellness’ın temeli: Denge!

Yazıyı Paylaş

Wellness bedensel, zihinsel ve duygusal sağlığı içeren bütünsel bir kavram. Sağlıklı olmak ve bunu sürdürebilmek tüm yaşamımızı kapsayan bir dengeyle mümkün. Wellness yolculuğuna başlamak için bu dengeyi sağlamanın temel prensiplerini inceliyoruz.

Dengenin özü

Hayatın farklı unsurları arasındaki denge; günlük zorluklarla ve stresle başa çıkmamızı sağlar. Aslında dengeye ulaşmak, stresi veya sorunları ortadan kaldırmak anlamına gelmez; olayları etkili bir şekilde yönetmek ve uyum sağlama stratejilerini geliştirmek anlamına gelir.

Sağlığın boyutlarını dengede tutmak

Bütünsel wellness, genel sağlığınıza katkıda bulunan birçok boyuttan oluşur. Genel sağlığınızı dengede tutmak için işte birkaç önemli ipucu…

 1. Fiziksel sağlık: Beslenme, egzersiz, uyku ve düzenli sağlık kontrollerini içeren fiziksel sağlığınıza odaklanır. Fiziksel sağlığı dengelemek, besleyici bir diyet benimsemeyi ve aktif olmayı içerir. Tabii aynı zamanda molalar vermeyi de ihmal etmeyin.
 2. Zihinsel: Duygusal denge, stres yönetimi ve bilişsel iyilik haliyle ilgilidir. Bu dengeyi sağlamak için, günlük farkındalık, duygusal zeka pratiği ve ihtiyaç duyulduğunda destek aramak önemli.
 3. Duygusal: Duygularınızı sağlıklı bir şekilde anlama, kabul etme ve yönetmeyi içerir. Olumlu duygularınızı besleyin, farkındalığınızı geliştirin böylece üzüntü, kaygı gibi zorlukların üstesinden daha kolay gelirsiniz.
 4. Sosyal: İnsan sosyal bir varlık. Anlamlı ilişkiler kurmak, karşılıklı destek ilişkisi kurabileceğiniz kişilerin etrafınızda olması ve aynı zamanda kişisel sınırlarınızı doğru bir biçimde koruyabilmek, sosyal yaşamınızdaki dengeyi sağlar.
 5. Entelektüel boyut: Ömür boyu öğrenme, merak ve zihinsel uyarıyı içerir. Bu boyuttaki dengeyi sağlamak, öğrenmeye istekli olmayı, yaratıcı etkinliklere katılmayı ve bilişsel büyümeyi teşvik eden zorlukları benimsemeyi içerir.
 6. İş yaşamı: Mesleki wellness, işinizde veya seçtiğiniz faaliyetlerde memnuniyet ve tatmin sağlamaya odaklanır. Profesyonel ve kişisel hedeflerinizi gerçekleştirmek gibi bir amaca sahip olursanız başarıyı, huzuru ve dolayısıyla da dengeyi yakalayabilirsiniz.
 7. Manevi değerler: İnançlarınız ve maddi dünya ötesinde bir amaç duygusuyla bağlantı kurmayla ilgilidir. Bu boyuttaki denge, ruhsal bağlantınızı keşfetmeyi, şükretmeyi pratiğe koymayı ve içsel huzur bulmayı içerir.

 

“Profesyonel ve kişisel hedeflerinizi gerçekleştirmek gibi bir amaca sahip olursanız başarıyı, huzuru ve dolayısıyla da dengeyi yakalayabilirsiniz.”

Hayatınızı Dengeli Tutmak İçin Pratik İpuçları

 1. Kendinizi şımartın: Kendinize zaman ayırmayı rutininize mutlaka ekleyin. Sadece sizi mutlu eden aktiviteler ve hobileriniz ile ilgilenerek geçireceğiniz saatler çok kıymetli!
 2. Sınırlar belirleyin: Gerekli olduğunda “hayır” demeyi öğrenin ve fiziksel ve duygusal sağlığınızı koruyan sınırları oluşturun.
 3. Zaman yönetimi: Zamanınızı etkili bir şekilde yönetin; hedefler belirleyin, yapılacak işlerinizi önceliklendirin ve vaktinizi gereğinden fazla sorumluluk almakla harcamayın.
 4. Spiritüel değerler: Günlük yaşamınıza meditasyon ve nefes egzersizi gibi bilinçli yaşam pratiklerini ekleyerek stresi azaltın ve duygusal sağlığınızı artırın.
 5. Destek arayışı: Zorluklarla karşılaştığınızda veya duygusal sıkıntı yaşadığınızda arkadaşlar, aile veya uzmanlardan yardım almaktan çekinmeyin.
 6. İlişkilere özen gösterin: Sağlıklı ilişkiler kurma ve sürdürme konusunda zaman ve çaba harcayın. Sizden destek sağlayan ve aidiyet hissi sunan diğer insanlarla bağlantı kurun.
 7. Başarılarınızı önemseyin: Ne kadar küçük olursa olsun başarılarınızı fark edin ve kutlayın. İnsanın kendi başarılarını takdir etmesi, onun hayata karşı olan motivasyonunu artırır.

 

Hayatın her alanında…

Unutmayın, hayatımızın her anında denge çok önemli. İnsanların iş, aile, sosyal ilişkiler ve kişisel gelişim gibi farklı alanlarda dengeyi kurmaları, sadece fiziksel sağlık değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlıkları üzerinde olumlu bir etki yaratır. İyi bir denge, stresle başa çıkma yeteneğimizi artırır, yaşam kalitemizi yükseltir.

Yazıyı Paylaş

Okumaya devam et…

Yasal Uyarı
Web sitemizdeki bilgiler ve beyanlar kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışınız. İçeriklerde EMC Medya Yayıncılık Ticaret Ltd. Şti.’nin, araştırmacılarının, danışmanlarının ve yazarların / bilim insanlarının hazırladığı bilimsel çalışmalar ve kamuya açık yayınlardan derlemelerle elde edilen veriler, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. Metinlerimizde tanı yahut tedaviye ilişkin sağlık beyanları yer almamaktadır.

Longevilab'e Abone Ol

Haber bültenimize abone olun ve güncel kalın.