Abone Ol

Glutatyon: Bedeninizin en iyi temizleyicisi!

Yazıyı Paylaş

Vücudumuzun doğal temizleyicisi olan glutatyonun önemini ve sağlığımız üzerindeki etkilerini birlikte inceleyelim!

Her gün, bedenimiz adeta bir kuşatma altında: Stres vücudu zorlar, mitokondriye zarar verir ve hastalığa yol açabilen toksinleri temizleme yeteneğini azaltır.

Tüm bu stresin yanı sıra, çevresel toksinler her yerden üzerimize geliyor. Hava kirleticileri, kurşun, cıva, PCB’ler, ağır metaller, flatatlar (sert plastiği esnetmeye yarayan bir tür kimyasallar), sentetik kimyasallar, tarım ilaçları ve hatta yiyeceklerimizdeki trans yağlar. Bunların hepsi vücudun en iyi şekilde çalışabilme yeteneğine daha da zarar veriyor. Ve genellikle isteyerek aldığımız toksinleri de listeye ekleyin: alkol, nikotin, aşırı güneş ve daha fazlası!

Sağlıklı bir vücut, toksinlerden arındırılmış olması ve en iyi bir sağlık, denge oluşturulmasıyla elde edilir. Vücudumuzdaki yoğun toksin yükü, enerji üreten mitokondrileri zorlar ve enerji tükenmesine neden olur. Ayrıca, serbest radikalleri dengeleme yeteneğimizi azaltır. Bu durum, hızlanmış yaşlanma, hastalıklar ve hatta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen zararlı oksidatif stres anlamına gelir.

En üstün “temizleyici”

Yukarıda çizdiğimiz bu tablo sizi üzmesin çünkü vücut, toksinlerden gelen serbest radikalleri nötralize etmek ve atılımı kolaylaştırmak için kendi “temizleyicisini” üretir. Ona da glutatyon denir ve bedeninizin her hücresinde görev yapmaya hazırdır! Glutatyon, bedenin “Master Antioksidan”ıdır. Serbest radikaller hücrelere aşırı yük bindirir, bu da lipitleri, proteinleri ve hatta DNA replikasyonunu olumsuz yönde etkileyerek oksidatif strese yol açar. Glutatyon, “kötüleri” ortadan kaldırarak hücreleri serbest radikallerden korur, hücre içinde denge sağlar ve oksidatif stresi önler.

Sadece vücudun dışından değil, içinden de toksinler gelir. Glutatyon, reaktif oksijen türlerini (ROS) detoksifiye etmede yani temizlemede hayati bir rol oynar. ROS, normal hücresel fonksiyonun bir parçasıdır ve moleküller, vücuttaki çeşitli metabolik süreçlerin doğal yan ürünleridir. Vücut belirli bir ROS seviyesine ihtiyaç duyar. Bundan fazlası zararlı olur. Glutatyon, ROS’ları nötralize etmede önemli bir rol oynar, hücrelere oksidatif hasara karşı korur.

“Günümüz toplumunda stresin yaygın olması, çevremizdeki toksinler, sağlıksız beslenme ve daha fazlası nedeniyle bugün birçok insanın glutatyon seviyeleri azalmış durumda.”

Glutatyon seviyelerinizi yüksek tutmak

Glutatyon doğal olarak oluşan temizleme süper gücümüz olsa da aslında bizim de yapmamız gereken işler var çünkü:

  1. Glutatyon yaşlandıkça azalır.
  2. Üzerimize gelen serbest radikaller ne kadar çok olursa, vücudumuz o kadar çok glutatyon kullanır ve glutatyon seviyeleri düşer.

Günümüz toplumunda stresin yaygın olması, çevremizdeki toksinler, sağlıksız beslenme ve daha fazlası nedeniyle bugün birçok insanın glutatyon seviyeleri azalmış durumda. Peki ne yapabiliriz? Sağlığınız ve bağışıklığınız için glutatyon seviyelerinizi artırmaya çalışabilirsiniz.

Nasıl artar?

Glutatyon seviyeleri çok yönlü bir yaklaşımla artırılabilir:
Beslenme: Taze, organik ve protein, karbonhidrat ve yağ dengesi iyi olan glutatyon artırıcı yiyecekler. Glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olan selenyum açısından zengin yiyeceklerden bazıları olan: Dana eti, az yağlı tavuk, balık, organ etleri, esmer pirinç, Brezilya cevizi ve lor peyniri deneyin.
Egzersiz: Günlük orta düzeyde egzersiz, Glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olur, her gün yürüyüş yapmakta yarar var.
Takviyeler: Antioksidan emilimini ve etkinliğini artıran glutatyon için doğru takviyeyi seçmek önemlidir. Her takviye aynı etkiyi vermez, o nedenle bir doktora danışmanızda yarar var.
Stresi azaltma: Aslında bu, derin nefes alma tekniklerinin gücünü öğrenmek veya daha fazla okuma zamanı ayırmak kadar basit olabilir. Size uygun olanı bulun.

Glutatyon, vücudu nasıl temizler?

Glutatyon, toksik bileşenler ve zararlı maddeler vücuttan atılmadan önce onlara bağlanır. Bu güçlü toksin temizliği, onları karaciğer, akciğer, bağırsaklar ve böbreklere zarar vermeden önce vücuttan “atar”. Glutatyon, toksik moleküllere bağlanır ve onları suyla çözünür hale getirir, böylece vücuttan kolayca atılabilirler. İşte bu şekilde vücut temizliği gerçekleşir.

İlgili Ürünler

Auro Glutaryl – Topikal Glutatyon Takviye

Kaynak:
https://aurowellness.com/blog/glutathione-cleansing-the-body/

Yazıyı Paylaş

Okumaya devam et…

Çok yönlü bir element; hidrojen!

Hücrelerin gençleşmesini destekleyen hidrojen aynı zamanda, DNA’yı onarıyor, enerji üretimini artırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Sağlıklı ve daha genç bir yaşamın anahtarını sunan bu küçük ama büyük etkiye sahip element radarımızda!

Devamını oku »

Yasal Uyarı
Web sitemizdeki bilgiler ve beyanlar kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışınız. İçeriklerde EMC Medya Yayıncılık Ticaret Ltd. Şti.’nin, araştırmacılarının, danışmanlarının ve yazarların / bilim insanlarının hazırladığı bilimsel çalışmalar ve kamuya açık yayınlardan derlemelerle elde edilen veriler, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. Metinlerimizde tanı yahut tedaviye ilişkin sağlık beyanları yer almamaktadır.

Longevilab'e Abone Ol

Haber bültenimize abone olun ve güncel kalın.