Abone Ol

Kadınlara özel aralıklı oruç!

Yazıyı Paylaş

Aralıklı oruçta kadınların hormonlarının rolü nedir? Aralıklı orucu kadın ve erkek aynı şekilde mi uygulamalı? Menstrüal ya da menopoz döneminde aralıklı oruç nasıl uygulanmalı? Cevapları gelin birlikte inceleyelim.

Preklinik çalışmalar ve klinik deneyler, aralıklı orucun obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve nörolojik bozukluklar gibi birçok sağlık sorunu için geniş spektrumlu faydaları olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla aralıklı oruç, sağlık ve zindelik arayışında giderek popüler hale gelen bir yöntem haline geldi. Uzmanlar tarafından bu beslenme yöntemi her ne kadar tavsiye ediliyor olsa da aralıklı oruçta dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı var: Kadın ve erkek farkı! Kadınlar ve erkekler arasındaki metabolik farklılıklar, aralıklı oruç deneyimini şekillendiren önemli bir faktör. Özellikle, kadınların hormonal dengesi, aralıklı oruçta önemli bir rol oynuyor; özellikle de menopoz döneminde. İşte bu konu radarımızda!

Kadın ve erkek metabolizmasındaki temel farklar neler?

Öncelikle şunu hemen belirtelim: Kadın ve erkek metabolizmaları arasındaki farklılıklar, hormonal yapılarından kaynaklanır. Kadınlar, östrojen ve progesteron gibi hormonların döngüsel değişimlerine sahiptir. Bu döngüler, adet döngüsü de dediğimiz periyodik hormonal değişimlerdir. Östrojen ve progesteron seviyelerindeki bu döngüsel değişimler, kadınların metabolik süreçlerini etkiler. Örneğin, yumurtlama döneminde östrojen seviyeleri artar ve metabolizmayı hızlandırabilir, bu da enerji tüketimini artırabilir. Bununla birlikte, progesteronun etkisiyle rahim iç tabakasının kalınlaşması ve gebelik hazırlığı, metabolizmayı yavaşlatabilir. İşte tüm bu değişimler de enerji metabolizması ve yağ depolama süreçlerini etkiler. Öte yandan, erkeklerin adet döngüleri olmadığı için metabolik süreçleri daha istikrarlıdır ve doğal olarak hormonlarının etkileri de daha az değişkendir.

Menopoz metabolizmayı nasıl etkiliyor?

Uzmanlar menopoz dönemindeki kadınlar için de beslenme ve aralıklı orucu döngüsel olarak uygulamanın önemli olduğu vurguluyor. Metabolik değişimi ustalıkla yönetmek, uzun yaşam için çok önemli. Postmenopoz dönemindeki kadınlar için durum nasıl? Postmenopoz dönemindeki kadınların da döngüsel beslenme ve aralıklı oruca odaklanarak sağlıklarını ve yaşam sürelerini artırabilecekleri belirtiliyor. Bir kere döngüsel beslenme hala önemlidir.

Menopoz, kadınların yaşamlarında önemli bir dönüm noktası ve hormonal değişikliklerinin de adeta alametifarikasıdır. Özellikle, östrojen seviyelerindeki düşüş, metabolik hızı yavaşlatır ve vücut bileşimini etkiler. Yağ depolama eğilimi artabilir ve kas kütlesi kaybı yaşanabilir. Bu nedenle, menopoz döneminde kadınların aralıklı orucu dikkatlice uygulaması gerekir.

Perimenopozal dönemdeki kadınlar için ne yapmalı?

Perimenopozal nedir? Kadınların menopoza girmeye başladığı ancak adet döngüsünün tamamen durmadığı dönemi ifade eder. Bu dönem genellikle 40’lı ve 50’li yaşlarda başlar ve menopozdan önceki birkaç yıl sürebilir. Perimenopozal dönemde hormonal değişiklikler yaşanır ve adet düzeni genellikle düzensizleşir. Bu dönemde sıcak basmaları, duygudurum değişiklikleri, uykusuzluk ve diğer menopoz belirtileri yaygın olarak görülür. 

Aralıklı oruç, perimenopozal dönemdeki kadınların yaşadığı bu tür semptomları hafifletebilir veya yönetmelerine yardımcı olur. Örneğin, aralıklı oruç, kilo alımını kontrol etmeye yardımcı olabilir ve metabolizmayı düzenleyerek kilo vermeye destek olabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar aralıklı orucun sıcak basmaları azaltabileceğini ve bilişsel fonksiyonları iyileştirebileceğini göstermektedir. Ancak tabii, her kadının vücut yapısı ve tepkisi farklı olduğundan, herkes için aynı sonuçları garanti etmek mümkün değil. Bu nedenle, perimenopozal dönemdeki kadınlar aralıklı oruç veya herhangi bir diyet değişikliği yapmadan önce bir sağlık uzmanına danışmalı.

Tiroid sorunu olan kadınlar aralıklı oruçta nelere dikkat etmeli?

Tiroid sorununuz varsa aralıklı oruçta nelere dikkat etmelisiniz; birlikte bakalım: Öncelikle kalori alımınız ve dengeli beslenme bu durumda sizin için çok daha büyük bir öneme sahip. Özellikle, kalori alımının 1200’den düşük olmaması gerekiyor. 

Tiroid sorunu olan kadınlar için yine “Döngüsel aralıklı oruç” önerilir. Yani hormon döngüsüne ve dönemlerine göre aralıklı oruç uygulayabilirsiniz. Bu, menstrüasyon döngüsündeki değişikliklere uygun olarak oruç sürelerini ve beslenme alışkanlıklarını ayarlamayı içerir. Adet döneminde oruç tutmamak veya oruç sürelerini kısaltmak gibi. Bu yöntem hormonlardaki değişikliklere bağlı olarak enerji seviyelerini ve metabolizmayı dengelemeye yardımcı olabilir. Bu yaklaşımın amacı ise kadınların hormonal dengelerini koruyarak sağlıklı bir şekilde oruç tutmalarını sağlamak.

Kadınlar ve erkekler arasındaki metabolik farklılıklar, aralıklı oruç deneyimini şekillendiren önemli bir faktör. Özellikle, kadınların hormonal dengesi, aralıklı oruçta önemli bir rol oynuyor.

Neden bazı kadınlar ketozise giremiyor?

Ketozis nedir? Vücudun enerji üretimi için yağ yakmaya başladığı bir metabolik durum. Bu durumda karaciğerdeki yağ asitleri ketonlara dönüşür ve bu ketonlar vücut tarafından enerji kaynağı olarak kullanılır. Aralıklı oruç da vücudu ketozis durumuna sokarak yağ yakımını artırır. Çünkü oruç sırasında vücut glikojen depolarını tükettikten sonra yağ yakımına geçer. Bu süreçte, vücut keton üretmeye başlayabilir ve bu da ketozise girmeyi destekler.

Ancak bazı kadınlar ketozise giremez. Bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

 1. Şeker yakıcı sistemini temizlemek: Vücut, ketozis durumuna geçebilmek için şeker tüketimini azaltmalı ve yağ yakımını teşvik etmeli.
 2. Daha uzun oruçlar gerekebilir: Bazı kadınlar ketozise geçmek için daha uzun süreli oruçlara ihtiyaç duyabilir. 
 3. Sık sık geçiş yapmalarını sağlamak önemli: Metabolik esneklik için vücudu periyodik olarak karbonhidrat kullanımından yağ yakımına geçirmek önemli. 
 4. Dikkat etmeli: Fazla stres, toksinler, besin eksikliğine dikkat etmeli. Fazla stres, toksinler ve besin eksikliği, vücudun ketozise girmesini engelleyebilir veya zorlaştırabilir.

Kadınlar içi aralıklı oruç tüyoları

Mineral/elektrolit dengesi: Uzun süreli aralıklı oruç sırasında vücut mineral ve elektrolit kayıpları yaşayabilir, bu nedenle mineral takviyeleri veya elektrolit içeren içecekler tüketmek faydalı olabilir. Örneğin, avokado, ıspanak ve badem gibi yiyecekler magnezyum açısından zengindir ve elektrolit içecekleri de potasyum ve sodyum sağlayabilir.

17 saatten uzun oruçlar için: Uzun süreli oruçlar sırasında açlık hissini azaltmak için lif açısından zengin yiyecekler tüketmenizde yarar var. Lifli sebzeler (örneğin brokoli, lahana, kabak) veya chia tohumları gibi besinler de iyi bir seçenektir.

Amino asitler: Oruç sırasında protein alımını artırmak için amino asit takviyeleri kullanabilirsiniz. Bu takviyeler, aralıklı oruç sırasında enerji seviyelerini korur.

Özellikle protein açısından yeterince beslendiğinizden emin olun: Aralıklı oruç sırasında yeterince protein almak önemlidir çünkü protein tokluk hissini artırır ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Örneğin, hindi göğsü, somon filetosu veya mercimek gibi protein açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz.

Kadınlar için farklı aralıklı oruç deneyimi

Kadınlara özel aralıklı oruç, hormonal değişikliklere ve döngülere ayarlanmalı. Öncelikle kadınların farklı yaşam dönemlerindeki hormonal dalgalanmaları dikkate alınmalı, oruç tutma süreleri, beslenme alışkanlıkları ve egzersiz düzenleri bu tüm bu hormonal değişikliklere göre ayarlanmalı. Örneğin, menstrüasyon döneminde kadınlar genellikle daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve bu nedenle oruç saatleri ve beslenme düzeni buna göre ayarlanmalı. Çünkü hepimizin bildiği üzere menstrüasyon döneminde (adet döngüsü/regl dönemi) kadınlar kan kaybı yaşar ve vücutları bu kaybı telafi etmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca, hormonal değişimlerin etkisiyle bazı kadınlar adet döneminde daha fazla açlık hissi yaşayabilir. Bu nedenle, aralıklı oruç beslenme düzenini uygulayan kadınlar için menstrüasyon döneminde beslenme düzeni ve oruç saatleri, vücudun artan enerji ihtiyacını karşılamak ve sağlıklı bir şekilde oruç tutabilmek için dikkatle planlanmalı. Bu, kadınların sağlıklarını korumak ve oruç deneyimlerini olumlu yönde etkilemek için önemli.

Şunu da hatırlatmakta yarar var: Herkes kendi benzersiz yolunu bulabilir; çünkü her bireyin yaşam tarzı ve bedeni farklıdır. Mutlak kuralların dışına çıkmak, bizlere kendi ihtiyaçlarımıza uygun bir yaklaşım geliştirmemize olanak tanır. Bilim, genel bir anlayış sunar ve bu da herkesin kendi yolunu bulmasına yardımcı olur. 

Adet döneminde aralıklı oruç yapılır mı?

En son bilimsel araştırmalar şu yönde: Kadınların adet döngüsü -regl- sırasında aralıklı orucu hafifletmelerinde yarar var. Ayrıca adet döngüsünün bir hafta öncesinde hiç oruç tutulmaması gerektiği öneriliyor! 

Ayrıca, beslenme düzeninde demir ve B vitamini gibi kan kaybını telafi eden besinleri artırmak da faydalı olabilir. Bu şekilde, kadınlar menstrüasyon döneminde enerji seviyelerini koruyabilir.

Adet gören kadınların aralıklı oruçta dikkat etmesi gereken 4 aşama

 1. Güç evresi #1: (1 ile 9uncu günler arası): Adet döngüsünün başlangıcındaki ilk 9 günü kapsayan dönemi ifade eder. Bu dönemde, karbonhidrat alımının düşük, protein alımının ise yüksek olması önerilir ve aralıklı oruçlar daha uzun sürebilir. Bu süreçte, vücudun enerji kaynağı olarak daha çok protein kullanması hedeflenir.
 2. Belirginleşme evresi: (10 ile 15inci günler arası): Bu dönemde, hormonal değişiklikler ve vücuttaki diğer etkiler daha açık bir şekilde hissedilir. Bu nedenle, “belirginleşme” terimi, vücuttaki bu değişikliklerin daha fark edilir hale geldiğini ifade eder. Doğal karbonhidratlara, yapraklı yeşillere ve acı tadı olan yiyeceklere odaklanmak, alkol tüketmemek ve oruçları 17 saat altında tutmak önemli. Bu evrede vücut otofaji yapmaz. *Otofaji, vücudun hasarlı veya gereksiz hücrelerini temizlemek ve enerji üretimi için kullanmak amacıyla hücre içi bileşenleri parçaladığı bir süreçtir. Bu durumda, vücut, hücresel yenilenme için otofajiye bağımlı olmaz ve başka enerji kaynaklarına yönelebilir. Bu nedenle, belirli bir dönemde otofajinin olmaması, aralıklı oruç sırasında vücudun farklı bir biyokimyasal tepki göstermesi anlamına gelir.
 3. Güç evresi #2: (16 ile 19. günler arası): Bu dönemde, karbonhidrat alımını düşük tutmak, protein alımını ise yüksek tutmak önerilir. Oruç sürelerini de uzatabilirsiniz. Bu süreçte, vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için daha çok protein kullanması ve yağ depolarını yakması amaçlanır. Bu dönemdeki beslenme stratejisi, vücudun enerji üretimini ve metabolizmayı desteklemeyi hedefler. 
 4. Aralıklı oruç yok: (20inci gün ile adet günü arasındaki süre): Daha yüksek karbonhidratlı yiyecekler tüketmek önerilir, özellikle de doğal kaynaklı karbonhidratlar tercih edilir. Ayrıca,bu dönemde oruç tutmamak da önemli! Bu dönemdeki beslenme stratejisi, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaya ve hormonal dengenin korunmasına yardımcı olur. 

Bu 4 evreye uyulursa faydaları neler olur?

 1. Menstrüal döngüler düzelir.
 2. Kısırlıkta iyileşme görülür.
 3. Perimenopoz ve menopoz belirtilerinde azalma görülür.
 4. Metabolik belirteçlerde iyileşme yaşanır.
 5. Genel olarak kilo kaybında iyileşme olur. 

Bütünsel yaklaşımla hormonal denge nasıl sağlanır?

Kadınların aralıklı oruç deneyimi, hormonal dengeyi iyileştirmeyi ve metabolik sağlığı desteklemeyi amaçlar. Ancak sonuç olarak şunu tekrar vurgulamakta yarar var: Kadınlar, aralıklı oruç deneyimini hormonlarına göre yönetmeli. Aralıklı oruç ise ancak o noktada metabolik sağlıklarını iyileştirmelerine ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olur.

Aralıklı oruç yaparken bütünsel bir yaklaşımla zihin, beden ve ruh sağlığımızı puzzle’ın önemli birer parçası olarak görmemizde yarar var. Bu amaçla, düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve stres yönetimi gibi yaşam tarzı faktörlerini de bu bütünün önemli birer parçası olarak görüp, aralıklı oruç beslenme düzenini destekleyici unsurlar olarak değerlendirebiliriz. Böylece bu tür bir bütünsel yaklaşım sayesinde de hormonal denge korunmuş olur. Bu denge de tabii kadınların yaşam kalitesini artırır ve metabolik sağlığın sürdürülmesine yardımcı olur.  

Aralıklı oruç için 3 önemli öneri:

 1. Kadınların aralıklı oruçlarını erkeklere kıyasla daha fazla döngüsel hale getirmeleri gerekir.
 2. Adet gören kadınlar için hormonlar yükseldiğinde, aralıklı oruç azaltılmalı.
 3. Bir kadının adet döneminden önce -yaklaşık bir hafta- aralıklı oruç yapmaması gerekir.

Yazıyı Paylaş

Okumaya devam et…

Çok yönlü bir element; hidrojen!

Hücrelerin gençleşmesini destekleyen hidrojen aynı zamanda, DNA’yı onarıyor, enerji üretimini artırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Sağlıklı ve daha genç bir yaşamın anahtarını sunan bu küçük ama büyük etkiye sahip element radarımızda!

Devamını oku »

Yasal Uyarı
Web sitemizdeki bilgiler ve beyanlar kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışınız. İçeriklerde EMC Medya Yayıncılık Ticaret Ltd. Şti.’nin, araştırmacılarının, danışmanlarının ve yazarların / bilim insanlarının hazırladığı bilimsel çalışmalar ve kamuya açık yayınlardan derlemelerle elde edilen veriler, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. Metinlerimizde tanı yahut tedaviye ilişkin sağlık beyanları yer almamaktadır.

Longevilab'e Abone Ol

Haber bültenimize abone olun ve güncel kalın.