Abone Ol

Ergen bağımlılığını önlemede ailenin rolü

Yazıyı Paylaş

Ergenlik, gençlerin bağımlılık riski dahil, bir dizi zorluğu aştığı kritik bir dönem. Bu sorunu etkili bir şekilde ele almak için kapsamlı bir yaklaşım gerekli. Ergen bağımlılığını önlemeye yönelik stratejiler neler? Bu soruyu, ailelere düşen görevlere odaklanarak değerlendiriyoruz.

Stratejilerin kritik etkisi

Bu dönemde madde kötüye kullanımı sağlık, eğitim gibi önemli alanlarda kalıcı ve zararlı etkilere sebep olabilir. Peki, bu nasıl önlenebilir?

 

Eğitim ve farkındalık programları

Ergen bağımlılığına karşı ilk savunma hatlarından biri eğitim ve farkındalıktır. Okul ve toplum, madde kötüye kullanımının risklerini ve sonuçlarını aydınlatan yaşa uygun eğitim programları geliştirmek ve uygulamak için işbirliği yapabilirler. Tabii aile, bu konuları evde pekiştirmekte temel bir rol oynar.

 

Yaşam becerileri eğitimi

Yaşam becerileri ergenlerin, sorumluluk sahibi bir şekilde karar alabilmelerini sağlayan vazgeçilmez araçlar. Başa çıkma mekanizmaları, problem çözme, karar verme ve etkili iletişim gibi becerilerin öğretilmesi, gençlerin zararlı madde kullanmalarını önler. Aynı zamanda ergenlik döneminin zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olur.

 

“Çocuklarınızla açık, yargılayıcı olmayan bir iletişim kurun. Madde kullanımıyla ilgili endişelerini ve deneyimlerini paylaşmalarına teşvik edin.”

 

Ebeveynler ya da sorumlu kişilerin katılımı

Anne-baba ya da o gencin bakımıyla ilgilenen kişiler, zararlı madde kullanımını önleme çabalarında temel ortaklardır. Çocuğunuzun hayatına aktif olarak katılın, ona rehberlik edin ve aynı zamanda net sınırlar belirleyin. Her zaman onunla iletişim içinde olun. Madde kötüye kullanımının belirtileri hakkında bilgi sahibi olun ve çocuğunuza bunun zararlarını anlatın.

 

Akran destek programları

Madde bağımlılığını başarıyla yenmiş daha büyük ergenlerin liderliğini yaptığı akran destek programları gençlere yardım ve rehberlik için benzersiz bir yol sunar. Bu programlar, akranlar arasında bir topluluğa ait olma hissini oluşturarak gençlerin sıkıntılarını paylaşmalarını kolaylaştırır.

 

Medya okuryazarlığı ve reklam düzenlemeleri

Bugünün dijital çağında medya, tutumları ve davranışları şekillendirmede önemli bir rol oynar. Aileler, gençler arasında medya okuryazarlığı becerilerini teşvik ederek, onların madde kullanımıyla ilgili reklamları ve medya mesajlarını eleştirel bir şekilde analiz etmelerine yardımcı olabilirler. Ayrıca reklam düzenlemelerinin daha sıkı hale getirilmesini savunmak, olumlu madde reklamlarının etkisini sınırlayabilir.

Okul politikaları

Okullar, madde kötüye kullanıma karşı net ve tutarlı politikaları uygulayarak önleme çabalarını güçlendirebilirler. Bu, rastgele madde testleri, disiplin önlemleri ve gerektiğinde danışmanlık ya da destek hizmetlerine yönlendirme gibi önlemleri içerebilir. Aileler bu okul politikalarını desteklemeli ve evde pekiştirmelidirler.

 

Toplum katılımı

Ergen bağımlılığını önlemek, tüm toplumun katılımını gerektiren bir çabadır. Yerel organizasyonlar, yasa uygulayıcılar ve sağlık hizmeti ekibiyle iş birliği yaparak, bağımlılığın altında yatan nedenleri ele almak önemli. Madde kullanımına teşvik etmeyen güvenli bir sosyal çevre oluşturabilirsiniz.

 

“Aile başta olmak üzere doktorlar, psikologlar, sosyal çalışanlar ve bağımlılık uzmanlarını içeren çok disiplinli bir yaklaşım, ergen bağımlılığına kapsamlı ve bütünsel bir strateji sağlar.”

 

Ergen bağımlılığını giderme stratejileri

İkinci aşama olarak bağımlı ergeni nasıl iyileştireceğinize dair bilgileri paylaşıyoruz. 

Tarama ve erken tanı

Erken teşhis, risk altındaki ergenler için zamanında müdahale edebilmek demek ve bu da hayati bir önem taşır. Okullar, sağlık hizmetleri ve toplum merkezleri, bağımlılığa duyarlı bireyleri tanımlamak için rutin taramalar yapabilirler. Aileler, olarak madde denemesi veya kötüye kullanımının belirtilerini tanımak için dikkatli olmalı ve gerektiğinde bu konuda yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Bireysel danışmanlık

Bağımlılık müdahalesinin temelini oluşturur. Uzmanlar, Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) veya Motivasyonel Görüşme (MG) gibi kanıta dayalı terapileri kullanarak ergenlerin bağımlılıklarına katkıda bulunan temel sorunları keşfetmelerine ve başa çıkma stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Aile terapisi

Aile dinamikleri genellikle ergen bağımlılığında büyük bir rol oynar. Aile terapisi, iletişimi iyileştirebilir, çatışmaları ele alabilir ve iyileşmeye uygun bir ev ortamı oluşturabilir. Çocuğunuzun bu terapötik (danışan ve terapist arasında kurulan ilişki) süreçlerine aktif olarak katılmalısınız.

Destek grupları

Madde kullanım bozukluğuna sahip ergenler için özel olarak tasarlanmış destek grupları, akran desteği sağlar ve aidiyet duygusu yaratır. Ailesi olarak çocuğunuzun bu gruplara katılımına teşvik edin.

İlaç destekli tedavi 

Ağır bağımlılık durumlarında, ilaç tedavisi gerekebilir. Uzmanların rehberliğiyle yoksunluk belirtilerini yönetmek için ilaç tedavisi davranış terapisiyle birleştirilir. Bu zorlu süreçte çocuğunuzun ilaçlarını düzenli kullanmasını sağlamalısınız.

Okul temelli müdahaleler

Okullar, bağımlılık tedavisi gören ergenlerin eğitimlerine katılımını sürdürmelerine yardımcı olmak için akademik destek sağlayabilirler. Bu, çocuğunuzun iyileşmesinde çok önemli bir rol oynar.

Rekreasyonel ve terapötik aktiviteler

Rekreasyonel ve terapötik aktiviteler, sanat terapisi, spor, yoga ve farkındalık uygulamaları gibi, ergenlerin daha sağlıklı başa çıkma mekanizmaları geliştirmelerine ve stresi azaltmalarına yardımcı olabilir. Çocuğunuzu bu aktivitelere katılması konusunda yönlendirebilirsiniz.

Son bakım ve sürekli destek

İyileşme sürekli bir süreçtir ve son bakım programları önemlidir. Aileler, çocuklarının son bakım planına aktif olarak katılmalıdır; bu, danışmanlık, destek grubu katılımı ve uzmanlarla yapılan takip randevularını içerebilir.

Multidisipliner yaklaşım

Doktorlar, psikologlar, sosyal çalışanlar ve bağımlılık uzmanlarını içeren çok disiplinli bir yaklaşım, ergen bağımlılığına kapsamlı ve bütünsel bir strateji sağlar. Bu ekiple iş birliği yaparak çocuğunuz için en iyi olası desteği sağlayabilirsiniz.

Ailelerin önemli rolü

Aile, önleme çabalarının temelidir. Çocuğunuzun bağımlılığını önleme ve müdahalede aktif olarak katkıda bulunabilirsiniz.

Açık iletişim

Çocuklarınızla açık, yargılayıcı olmayan bir iletişim kurun. Madde kullanımıyla ilgili endişelerini ve deneyimlerini paylaşmalarına teşvik edin.

Net beklentiler ve sınırlar belirleme

Madde kullanımıyla ilgili net kurallar belirleyin. Sağlıklı seçimlerin önemini anlatın.

Doğru rol model olma

Ebeveynler alkollü içki, tütün ve uyuşturucu gibi sağlığa zararlı maddelere karşı sağlıklı davranışlar ve sorumlu tutumlar konusunda çocuklarına doğru rol model olmalı.

Riskleri hakkında bilgi verme

Madde kullanımıyla ilgili riskler hakkında doğru bilgi verin. Çocuğunuza, zararlı maddeleri erken kullanımın bağımlılığa ve diğer olumsuz sonuçlara yol açabileceğini anlatın.

İzleme ve gözetim

Çocuklarınızın hayatlarına dahil olun, arkadaşlarını tanıyın ve etkinliklerini takip edin. Sosyal etkinlikleri gözetleyin ve alkol/madde içermeyen etkinlikleri teşvik edin.

Dayanıklılık ve başa çıkma becerileri geliştirme

Çocuğunuzun stres ve zorlukları madde kullanmadan yönetebilmesini sağlayacak etkili başa çıkma stratejileri oluşturmasına ve duygusal dayanıklılık geliştirmesine yardımcı olun.

Akran desteklerini teşvik etme

Sağlıklı arkadaşlıkları ve akran gruplarını destekleyin; bu gruplar olumlu davranışları güçlendirir ve madde kullanımını engeller. Çocuğunuzun kendisiyle benzer değerleri ve hedefleri paylaşan arkadaşlarla çevrili olması onun kendisini daha huzurlu ve güvende hissetmesini sağlar.

Erken belirtileri tanıma

Madde denemesi veya kötüye kullanımının erken belirtilerini tanımada dikkatli olun.

Medya maruziyetini izleme

Çocuklarınızın takip ettiği medya içeriğinin farkında olun ve çeşitli medya biçimlerindeki madde kullanımı temsillerini tartışın.

 

Birlikte başarabilirsiniz

Ergen bağımlılığını önlemek ve ele almak karmaşık ve çok yönlü bir zorluktur. Aileler, gençlerin ana destek sistemleri olarak hem önleme hem de müdahale çabalarında büyük bir rol oynar. Açık iletişimle, net kurallarla ve tedavi sürecine aktif katılımla çocuğunuza yardım edebilirsiniz. Böylece, ergenlik döneminin sıkıntılarına göğüs germesine ve bağımlılık tuzağına düşmemesine destek olabilirsiniz. Unutmayın aile sadece çözümün bir parçası değil, aslında çözümün ta kendisi!

Yazıyı Paylaş

Okumaya devam et…

Bağımlılıkla ilgili doğru bilinen yanlışlar

İnsanların kafasında bağımlılıkla ilgili pek çok soru var. Ancak aynı zamanda benim gözlemlediğim bir durum söz konusu: Bir kişinin tedaviye başlamasını, iyileşmesini engelleyen ve onu çıkmaza sokan asıl şeyin, konuyla ilgili birçok doğru bilinen yanlışın olduğu. Bu yazıda, bu yanlışları ele alıyoruz.

Devamını oku »

Yasal Uyarı
Web sitemizdeki bilgiler ve beyanlar kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik işlemlerinizi doktorunuza danışınız. İçeriklerde EMC Medya Yayıncılık Ticaret Ltd. Şti.’nin, araştırmacılarının, danışmanlarının ve yazarların / bilim insanlarının hazırladığı bilimsel çalışmalar ve kamuya açık yayınlardan derlemelerle elde edilen veriler, yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. Metinlerimizde tanı yahut tedaviye ilişkin sağlık beyanları yer almamaktadır.

Longevilab'e Abone Ol

Haber bültenimize abone olun ve güncel kalın.